Zemlinského kvarteto
Zemlinského kvarteto
Zemlinského kvarteto
Zemlinského kvarteto
Zemlinského kvarteto
Zemlinského kvarteto
Zemlinského kvarteto

Zemlinského kvarteto

Online akcie
Miesto
Online
Štítky
Vstupné
149 CZK

V letech 2007–2014 natočilo Zemlinského kvarteto kompletní dílo pro smyčcové kvarteto nejznámějšího českého autora Antonína Dvořáka; jedná se teprve o čtvrtý soubor v historii, který se pustil do tak velikého a závažného projektu. Velkou výzvu pro kvarteto již dávno představovala myšlenka souborného provedení všech těchto Dvořákových komorních děl na koncertním pódiu. Nejvhodnějším rokem se zdál být rok 2021, kdy si budeme připomínat 180. výročí narození Antonína Dvořáka. Právě tam tedy soubor směřoval celý vývoj série 4plus – k šesti koncertům z díla A. Dvořáka, na kterých kromě všech čtrnácti kvartetů zazní též další známá komorní díla. Bude to slavný violový kvintet op. 97, kde se jako host uvede skvělý český violista Karel Untermüller, posluchači také uslyší smyčcový sextet, který Zemlinského kvarteto provede společně s bratry Petrem a Pavlem Šporclovými, v nové úpravě Cypřišů pro soprán a smyčcové kvarteto se představí Michaela Gemrotová a budeme se velmi těšit na opětovnou spolupráci s Pražským komorním baletem, který pro naši sérii připravuje novou choreografii na jeden z méně hraných Dvořákových kvartetů – kvartet d moll op. 34.

Livestream koncertu Zemlinského kvarteta proběhne 3. března od 19:30 z Velkého sálu Městské knihovny v Praze. Na úvod koncertu zazní smyčcový kvartet č. 5 f moll op. 9. Jedná se již o zralejší dílo, autor již cíleně opouští mnohomluvnost svých předchozích opusů a v některých tématech 4. věty již můžeme nalézt i náznak atmosféry Slovanských tanců. Zajímavostí díla je druhá věta – sám Dvořák ji posléze přepracoval a z hlavního tématu této části stvořil známou Romanci pro housle a orchestr. Dalším dílem pak bude smyčcový kvartet č. 6 a moll op. 16. Ten se vrací ve své inspiraci ke klasickým zdrojům. Dílo bylo původně komponováno jako jediný nepřetržitý proud hudby sjednocený variačním využitím dvou základních témat. Toto řešení však Dvořák nakonec zavrhl a rozhodl se kvartetu vtisknout tradiční podobu o čtyřech větách. Úpravy samotného kvartetu však nikdy nedokončil a torzovité dílo tak zůstalo více než sto let neproveditelné. Teprve roku 1982 je zrekonstruoval hudební skladatel a přední dvořákovský badatel Jarmil Burghauser. Závěrečným dílem koncertu pak bude jeden ze dvou posledních kvartetů – klenotů mezi Dvořákovým komorními díly, smyčcový kvartet As dur op. 105. Dílo bylo započato v Americe, ovšem skladatel práci na tomto kvartetu přerušil a dokončil jej až doma, a až po zkomponování dalšího kvartetu G dur op. 106. Skladba je to veskrze pozitivní, optimistická a radostná, věrně zrcadlí tehdejší autorovo duševní rozpoložení. Dvořák zde zúročil veškeré své celoživotní zkušenosti a na závěr své komorní tvorby nám v tomto kvartetu As dur zanechal vrcholné dílo, jehož největším nedostatkem je, že je – poslední…

Program – Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet č. 5 f moll op. 9, B37 – Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet č. 6 a moll op. 12, B40 – Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet č. 14 As dur op. 105, B193

Vystupujúci umelci

Zemlinsky Quartet
© 2024 GoOut, s.r.o., Česko