Plíce Žižkova – Druhý dech
Plíce Žižkova – Druhý dech
Plíce Žižkova – Druhý dech
Plíce Žižkova – Druhý dech
Plíce Žižkova – Druhý dech
Plíce Žižkova – Druhý dech
Plíce Žižkova – Druhý dech

Plíce Žižkova – Druhý dech

Štítky
Tanec, Site-specific
Vstupné
0–500 CZK
Koná sa v rámci

2. etapa projektu Plíce Žižkova.

Umění – krajina – veřejný prostor. Zeleň uprostřed města, životadárná voda, překvapivé instalace a k tomu svěží vítr – performance. Každý, i nehostinný kout, má svou identitu. Žižkov není považován za atraktivní čtvrť, přesto má neopakovatelný genius loci, který postřehne nejeden umělec. Má velký potenciál stát se kreativní čtvrtí, a právě touto myšlenkou je vedena spolupráce Landscape festivalu a Tance Praha.

  1. a 21. 6. proběhl rozsáhlý, částečně improvizovaný experiment Plíce Žižkova pro původně plánovaných 10 intervencí do veřejného prostoru, které zapojilo nebo propojilo ve svých site-specific performancích 65 umělců různých žánrů, od tance, přes nový cirkus, pohybové divadlo až po živou hudbu. Trasa vedoucí po stopách Landscape festivalu se pokusila provést diváky zelenou infrastrukturou Dolního Žižkova tak, aby upozornila na výjimečné množství parků a dalších typů městské zeleně, která je neprávem opomíjená a za svým potenciálem stále zaostává.

Letošní netradičně koncipovaný festival Tanec Praha nyní hodlá nabrat „Druhý dech“. Proměna Dolního Žižkova je zásadní téma, přičemž klíčovou lokalitou je tzv. „Vstupní brána na Žižkov“. Ať už přicházíte od Florence nebo od Hlavního nádraží, raději zrychlíte krok. Co můžeme udělat proto, abyste se zde chtěli zastavit? Jak tato místa oživit, kultivovat a nastartovat smysluplnou debatu o jejich budoucím rozvoji? Stačí synergie mezi umělci, odborníky, politiky i místními podnikateli, stačí dobrá vůle a pozitivní energie.

Pomozme tedy i Žižkovu nabrat Druhý dech. Tentokrát na trase dlouhé cca 3 km, jejímž logickým počátkem je Ponec – divadlo pro tanec. Kousek od něj stojí podlouhlá budova Krenovky. Málokdo ví, že se již tuto sezonu promění v nové kulturní centrum v dialogu hudby, tance a výtvarného umění. Zásadní proměnou díky tomu projde i Žižkovský Highline vedoucí nad ní. Nová land-artová instalace ožije hudbou i tancem, stejně jako navazující Vítkovská spojka (cyklostezka). Ta se mimochodem ubírá po mostě přes Husitskou ulici, na jehož úpatí už po léta chátrají bývalé žižkovské lázně. Právě tato secesně zdobená budova by se mohla za pár let stát dalším uměleckým centrem – Domem tance. Od Vítkovského tunelu na konci cyklostezky se v neděli vrátíte do rytmu velkoměsta i s jeho novostavbami. Vnitroblok a celá ulice Žerotínova skýtá kontrastní pohled na tuto čtvrť. Avšak umělci vás povedou na další místa: Havlíčkovo náměstí, jemuž vévodí radnice, a skromnější Prokopovo náměstí, odkud je jen pár kroků na krásně rekultivované Kostnické náměstí.

Všechna tato místa si vybrali umělci reagující na výzvu Landscape festivalu a vstoupili do nich nápaditými instalacemi reagujícími jak na jejich minulost, tak i budoucnost s jejími ekologickými hrozbami a výzvami. Témata blízká rovněž umělcům z oblasti performing arts, jak předvedou během dvou zářijových dnů posledního, prodlouženého víkendu, 27. a 28. 9. vždy od 16:00.

Důležitou tečku k celé akci učiní veřejná diskuse na téma Vstupní brána na Žižkov. Ta se uskuteční v poslední dekádě září v Krenovce za účasti veřejnosti, studentů, místních stakeholderů a politické reprezentace. Debata bude vyústěním pětidenního urbanistického workshopu studentů architektonických oborů vysokých škol, kteří se budou lokalitě mezi Florencí, divadlem Ponec, Krenovkou a Vrchem Vítkov intenzivně věnovat.

© 2024 GoOut, s.r.o., Česko