Kvarteto Martinů & Karel Košárek
Kvarteto Martinů & Karel Košárek
Kvarteto Martinů & Karel Košárek
Kvarteto Martinů & Karel Košárek
Kvarteto Martinů & Karel Košárek
Kvarteto Martinů & Karel Košárek
Kvarteto Martinů & Karel Košárek

Kvarteto Martinů & Karel Košárek

Štítky
Vstupné
350 CZK
Koná sa v rámci

Dramaturgie klasické části 15. ročníku festivalu „Americké jaro“ bude reflektovat téma, kterým je Exil.

Na koncertě Kvarteta Martinů zazní skladby Tomáše Svobody, který narodil v Paříži roku 1939. 27 let působil jako profesor na Portland State University. Počet jeho skladeb obsahuje přes 200 opusů, včetně šesti symfonií, pěti koncertů a 12 smyčcových kvartetů. Jeho hudba je prováděna po celém světě a byla vydána na více než 50 CD. Nahrávka jeho klavírních trií získala roku 2001 Critics Choice Award a jeho marimbový koncert byl v r. 2003 nominován na Grammy Award. Smyčcový kvartet č. 9, op. 193 byl zkomponován v roce 2010. Dílo je inspirováno příběhem imigranta, který nebyl schopen integrace do nového kulturního prostředí a vzal si svůj vlastní život. Smyčcový kvartet č. 12, op. 202 byl rovněž napsán v roce 2010 a je posledním smyčcovým kvartetem Tomáše Svobody. Kompozice s podtitulem „post scriptum“ je dílem velké hloubky, veškerá lidská zkušenost je tu přijímána s láskyplným pochopením. Dále Klavírní kvintet č. 2 Bohuslava Martinů, který byl zkomponován v době velkého optimismu a je jedním z nejradostnějších děl tohoto autora. Čím dále od své země Bohuslav Martinů byl, tím pevněji navazoval na tradici české hudby. Mezi roky 1923–1940 žil ve Francii, kde rozvinul svůj výrazný novobarokní styl využívající disonantních linií. Poté, co uprchl z Francie, aby unikl gestapu, se usadil ve Spojených státech. Tento kvintet komponoval v roce 1944, kdy spojenecké síly byly brzy na cestě k osvobození.

Program: – T. Svoboda: Smyčcový kvartet č. 9, op. 193 – T. Svoboda: Smyčcový kvartet č. 12, op. 202 – B. Martinů: Klavírní kvintet č. 2

Kvarteto Martinů, původně Havlákovo kvarteto, založili v roce 1976 tehdejší studenti pražské konzervatoře. Naplno využili podmínek vhodných pro intenzivní přípravu a studium repertoáru a to se posléze zúročilo v podobě sedmi laureátských titulů na významných mezinárodních kvartetních soutěžích. Mezi nejvýznamnější patří soutěže ARD Mnichov, Evian (Francie), soutěž Yehudi Menuhina (Porthsmouth, Velká Británie) nebo Pražské jaro. Tyto výsledky významně přispěly k nastartování úspěšné mezinárodní kariéry a Kvarteto Martinů se tak zařadilo mezi soubory tvořící světově respektovanou českou kvartetní tradici. Původní Havlákovo kvarteto přijalo své nynější jméno v roce 1985 jako závazek k propagaci jména a díla Bohuslava Martinů. Tato jejich snaha byla odměněna například cenou MIDEM v Cannes 2004 za nejlepší CD roku v oblasti komorní/sólové nahrávky hudby 20. století, kterou obdrželi za druhé ze tří CD společnosti NAXOS se 7 smyčcovými kvartety a další komorní hudbou Bohuslava Martinů. Ačkoliv těžištěm jejich repertoáru je hudba velikánů české a světové hudby, obrací se kvarteto s oblibou k vyhledávání děl zapomenutých nebo k premiérám děl soudobých. Dostalo ocenění CD měsíce na prestižních internetových stránkách MW Classical Music Web za nahrávku Sylvie Bodorové (Terezín Ghetto Requiem) a R. Stevensona. Dlouhodobě se věnuje koncertnímu provádění a nahrávání kompletního kvartetního díla předního českého skladatele žijícího v USA Tomáše Svobody. Kromě bohaté koncertní činnosti, zahrnující koncertování na světových pódiích spolupracuje Kvarteto Martinů úzce s Českým rozhlasem stejně jako v minulosti s BBC, Radio France, ARD nebo ORF.

Karel Košárek je žádaný český klavírista, který vyniká nejen na poli sólovém, ale spolupracuje také s předními orchestry. Absolvent Hudební fakulty AMU v Praze a Southern Methodist University v Dallasu je vítězem Smetanovské klavírní soutěže, Corpus Christi piano competition a laureátem Walter Naumburg Competition v New Yorku. Recitály v uplynulých sezónách v New Yorku, Dallasu, Palm Beach, Calgary, Tel Avivu, Petrohradu a Bangkoku, stejně jako koncertní vystoupení v Evropě a Japonsku dokumentují jeho mezinárodní umělecké aktivity.

Vystupujúci umelci

Martinů Quartet
Karel Košárek
© 2024 GoOut, s.r.o., Česko