Sklenená izba

Predaj ukončený
Adresa Lidická 12, Brno
Pôvod Česko, Slovensko
Originálny názov Skleněný pokoj
Žáner Filmové novinky, Dráma, Český
Vstupné 99 Kč
Dĺžka 104 min
Réžia Julius Ševčík
Odkazy ČSFD IMDB
Premiéra 2019
Hodnotenie 61 %

Hrajú: Hanna Alström, Karel Roden, Carice van Houten, Claes Bang, Roland Møller, Alexandra Borbély, Karel Dobrý, Zuzana Fialová, Brian Caspe, Petra Bučková, Jana Plodková, Vladimír Polívka, Martin Hofmann, Olga Plojhar Bursíková, Vladimír Javorský, David Šír, Marián Mitaš, Igor Rattaj, Cyril Dobrý, Anna Jeníková, Markéta Krejčová

Na kopci nad Brnem vyrostl počátkem třicátých let minulého století obdivuhodný dům. Mistrovské dílo modernistické architektury z betonu a oceli je dílem slavného architekta von Abta. Středobodem domu je „Skleněný pokoj“. Von Abt tuto jedinečnou stavbu navrhl pro bohatého podnikatele Viktora Landauera, jeho ženu Liesel a jejich rodinu. Skleněný pokoj se stává nejen architektonickým skvostem, ale i synonymem krásy, modernosti, otevřenosti, stejně jako symbolem nadějí mladého československého národa, symbolem budoucnosti.

Rodinný život, jaký si Liesel vysnila, prostoupený světlem a klidem průzračného prostoru, naplněný láskou a umocněný vztahem s nerozlučnou přítelkyní Hanou, však netrvá dlouho. Viktor je Žid, a Evropu čím dál víc zahaluje stín nacismu. Rodina se připravuje na odchod do exilu. Další ranou je pro Liesel bolestné zjištění, že Viktor má poměr s mladou ženou Katou, jíž jako válečné uprchlici poskytli ve svém domě azyl. Liesel se silněji upíná k Haně. Zatímco ona je ve svých citech rezervovaná, Hana je volnomyšlenkářka, která si ráda užívá všeho šťavnatého, co život přináší. A přestože Liesel cítí, že za jejich přátelstvím klíčí něco víc, brání se dát tomu průchod. V panice a zmatku, které provázejí německou invazi, Landauerovi za dramatických okolností prchají z Československa. Vila však zůstává a její příběh pokračuje.

Hana a její manžel Oskar, právník Landauerových se rozhodli zůstat v Brně. Díky poměru s německým konstruktérem Stahlem se před Hanou otevře možnost návratu do magického Skleněného pokoje a ona oživuje vzpomínky na Liesel a předválečnou dobu plnou nadějí. Nucené odloučení jakoby posilovalo jejich vzájemné city. Obě ženy si píší bez toho, aby se dočkaly odpovědí a dozvěděly se, jaký je osud té druhé. Po válce je vila zničená, okna rozmetala bomba. Naděje, kterou Skleněný pokoj symbolizuje, však zůstává.

Termíny

Praha 1, Evald Cinema dnes 14:00 Sklenená izba
Praha 8, Karlínská scéna Regina str 24. 7.  21:30 Sklenená izba
Praha 10, Cinema Pilot pia 26. 7.  17:30 Sklenená izba
Praha 2, MAT Cinema pia 26. 7.  18:30 Sklenená izba
Praha 1, Evald Cinema pia 26. 7.  18:30 Sklenená izba
Praha 10, Cinema Pilot ne 28. 7.  12:30 Sklenená izba
Praha 10, Cinema Pilot ut 30. 7.  17:15 Sklenená izba
Brno-sever, Vila Löw-Beer so 31. 8.  21:00 Sklenená izba

Trailer

Skleněný pokoj  Official Trailer  Skleněný pokoj – Official Trailer 1:41 75 ×

© 2019 GoOut