Brno předměstí Vídně
Brno předměstí Vídně
Brno předměstí Vídně
Brno předměstí Vídně
Brno předměstí Vídně
Brno předměstí Vídně
Brno předměstí Vídně
Stála

Brno předměstí Vídně

Označení Brna jako předměstí Vídně by v nás mělo vyvolávat spíše sebevědomé pocity než ty méněcenné. Připomíná nám, že Brno bývalo v mnoha ohledech takovou malou Vídní.

První část nové expozice v Místodržitelském paláci přibližuje na časovém půdorysu „dlouhého“ 19. století (1789–1914) umělecké vazby mezi moravskou a rakouskou metropolí. Cílem Moravské galerie bylo upravit expozici tak, aby vytvářela ucelenější obraz o fungování umění v jednotlivých epochách. Expozice proto rovnocenně kombinuje volné umění s uměleckým řemeslem – vedle obrazů, soch a prací na papíře se zde prezentují i ukázky dobového nábytku, porcelánu a keramiky, skla, textilu a módy, šperků nebo litin.

Výstavu otevírá zrcadlové bludiště od současných designérů Jana Plecháče & Henryho Wielguse, v němž se zrcadlí ta nejlepší díla z období gotiky a baroka z galerijních sbírek. Ta divákovi pomohou zasadit umění 19. století do historických souvislostí a zároveň fungují jako ochutnávka dalších fází expozice starého umění, jež galerie plánuje otevřít v nadcházejících letech.

Jádro expozice Brno předměstí Vídně je rozděleno do čtyř tematických okruhů: od biedermeieru se přes vlnu historismu a folklorismu dostává až k secesnímu hnutí. Náštěvníci se zde setkají s velkoformátovým obrazem Jízda králů od Joži Uprky, paravánem namalovaným Alfonsem Muchou, sochou Ladislava Šalouna Čert a Káča, židlí Adolfa Loose či nábytkem Josefa Hoffmanna. Ve speciálně koncipovaném grafickém kabinetu jsou k vidění zásadní kresby od vídeňských umělců Egona Schieleho a Gustava Klimta.

Součástí nové expozice je také relaxační zóna s multimediální interaktivní hrou Dobrodružství sběratele umění, která seznámí s atmosférou Vídně konce 19. století i s osobnostmi, které tam tehdy žily.

Ve stále expozici je nyní dočasně vystavena intervence od Martina Skalického Generation.

© 2024 GoOut, s.r.o., Česko