Mikael Ericsson

Pochází ze Švédska, ale od roku 1972 studoval a následně působí také v České republice. Hru na violoncello vystudoval ve Švédsku u prof. E. Blondal-Bengtsona nejprve na výběrové hudební škole švédského rozhlasu v Edsbergu u Stockholmu a poté na Královské dánské hudební konzervatoři v Kodani. V letech 1969-72 studoval komorní hru na letních interpretačních kurzech ve Švédsku a v Polsku, kde se seznámil s houslistou Josefem Vlachem. Toto přátelství jej posléze přivedlo do Prahy, kde od roku 1972 studoval hru na violoncello u prof. Josefa Chuchra a komorní hru u Josefa Vlacha.

Vystupuje jako sólista, v duu s houslistkou Janou Vlachovou i jako komorní hráč mj. ve Vlachově kvartetu. Jako sólista se představil s téměř všemi československými orchestry (FOK, SOČR, Brněnská filharmonie, Janáčkova filharmonie, Slovenská filharmonie, PKO, ČKO aj.), ale také s dalšími orchestry ve Švédsku, Německu, Maďarsku, Polsku a Španělsku.

Jeho repertoár zahrnuje takřka celé violoncellové dílo od Vivaldiho až po Schnittkeho, od skladeb pro sólové violoncello přes sonáty s doprovodem klavíru ke koncertům pro violoncello a další nástroje s orchestrem. Má za sebou dlouhou řadu rozhlasových i CD nahrávek s houslistkou J. Vlachovou (skladby Bohuslava Martinů, Artura Honeggera a Maurice Ravela), ale také sonáty pro violoncello a klavír Sergeje Rachmaninova a Edgarda Griega, sonáty Luigiho Boccheriniho pro violoncello a cemballo a skladby Bohuslava Martinů pro violoncello a klavír. K jeho zatím posledním snímkům patří Koncert pro violoncello a smyčce Alexandra Rudajeva, který mu sám skladatel věnoval.

Věnuje se také vytváření aranžmá pro smyčcové soubory a vytváření sólových kadencí pro violoncellové koncerty. Jako pedagog vedl po několik let kurzy komorní a sólové hry a semináře ve Švédsku.

© 2024 GoOut, s.r.o., Czechy