Narozeniny Rádia Wave po osmé: testování publika

Text: Photo: Anna Červinková

Rádio Wave slaví narozeniny a to znamená jediné - večírek! Ale protože se lidi z Waveu snaží své posluchače hlavně vychovávat, na párty si nepozvali nikoho z českého festivalového standardu. Žádný obyčejný pouštěč nebo žánrově uzavřený a tendeční DJ, kdepak – právě naopak. Za všechny mluví headliner Actress, anglický producent a DJ, o kterém už ani nemůžu říct, že by byl progresivní. On je čistý experiment. Test, jak moc podivnou elektroniku jsou lidé ještě schopni ustát.

Datum: 18. ledna. Místo: Meetfactory. Rádio Wave oslavilo 8. narozeniny, a to ve velkém stylu. Zahájení večera se chytil český objev FNTM, producent se světovým a velmi aktuálním zvukem. Jeho DJ set byl ale víc selekcí jeho oblíbených písniček, než opravdovým setem, navíc s ne moc promyšlenou stavbou. O vizuální stránku koncertu se postaralo studio Lunchmeat, které už pár let úspěšně posouvá limity VJingu – na pódiu se tak ve vzduchu mihotala sada několika průsvitných folií, na nichž se odrážela světla různě rozestavěných projektorů. Povedená instalace ale zezačátku trochu narážela na normální osvětlení, které rušilo její koncept.

Jako druhý na pódium nastoupil supertalentovaný slovenský producent Ink Midget. Na jeho show jsem se opravdu hodně těšil. I přesto, že jsem ho již viděl a tušil, co mě čeká, jeho live set mě dokázal překvapit. Tracky inkoustového trpaslíka dopadaly s neuvěřitelnou silou díky precizní práci s dynamikou a rozložením všech písniček. Ink začal se své klasičtější poloze – údernými beaty současného hip hopu. Nechyběl “Stroj” s rapem od Vladimíra 518 nebo remix skladby Cycles od Nvmeri, zazněly i věci z LP Re-Leave. Jednoduchými kompozicemi s velkolepou atmosférou mi připomněl beatmakery jako je Rustie nebo Hudson Mohawke, zvuk má ale přesto velmi charakteristický. Na závěr svého setu se Ink rozhodl publikum doslova zničit a na dobrých dvacet minut tak halou dunělo drsné techno, jak z pod rukou samotného Gesaffelsteina.

Dramaturgie večera nechala návštěvníky ani na chvíli vydechnout. Další položkou na jídelním lístku byl producent Rudi Zygadlo se svojí dvoučlennou kapelou a spolu nabídli spíše poslechové vystoupení. Rádio Wave ale vědělo, proč si ho na svoje narozeniny pozvat – je to totiž host velmi unikátní a osobitý, v kompozici neotřelý a progresivní. Ke svému laptopu, ze kterého hrál pomocí midi kontrolerů, přidal i kytaru a zpěvy a dobře vyniknul i bubeník jazzových kvalit. Rudi sklidil obrovský potlesk a musel přidávat. Přesto ale, vzhledem k předcházejícímu Ink Midgetově techno šílenství, to možná dramaturgicky úplně dobrá volba nebyla. Zhruba v tu chvíli zároveň živé vizuály od Lunchmeatu konečně začaly dávat smysl. Velké barevné plochy najednou fungovaly mnohem lépe, když jim nepřekáželo okolní světlo.

Pořád tu ale byla síť mezi pódiem a parketem, která muzikanty za ní tak trochu odosobňovala. Moskytiéra začala dávat smysl až s příchodem Actresse. Světla zhasla a síť se stala neviditelnou. Minimalistické černobílé projekce na ní promítané jakoby se jen vznášely ve vzduchu. Co ale všechny zarazilo byla hudba. Actress začal neuvěřitelně nudným, zcela obyčejným DJ setem. Když zazněl remix ústřední melodie Policajta z Miami, rozhodl jsem se Meetfactory opustit. Ještě chvíli jsem sledoval úžasné vizuály a poté smutně odešel.

Když jsem se druhý den ptal kamarádů, kteří zůstali až do konce, k mému úžasu jsem slyšel samou chválu. „Actress za tu první půlhodinu vyhnal všechny pozéry, a pak spustil totální peklo, byl to fakt nářez!" říkali jedni. „Jak Burialovo poslední EP,“ popisovali závěr večera druzí. Předčasný odchod jsem tak hořce olitoval.

© 2021 GoOut