Mikael Ericsson

Classical Sweden
S Mikael Ericsson

Past concerts

Vlach Quartet & Czech Chamber Orchestra Praha 1, Rudolfinum Vlach Quartet & Czech Chamber Orchestra

Videos

Mikael Ericsson: Bohuslav Martinu  Cello Concerto No.1  Mikael Ericsson: Bohuslav Martinu – Cello Concerto No.1 33:38 5 ×

About Mikael Ericsson

Pochází ze Švédska, ale od roku 1972 studoval a následně působí také v České republice. Hru na violoncello vystudoval ve Švédsku u prof. E. Blondal-Bengtsona nejprve na výběrové hudební škole švédského rozhlasu v Edsbergu u Stockholmu a poté na Královské dánské hudební konzervatoři v Kodani. V letech 1969-72 studoval komorní hru na letních interpretačních kurzech ve Švédsku a v Polsku, kde se seznámil s houslistou Josefem Vlachem. Toto přátelství jej posléze přivedlo do Prahy, kde od roku 1972 studoval hru na violoncello u prof. Josefa Chuchra a komorní hru u Josefa Vlacha.

Vystupuje jako sólista, v duu s houslistkou Janou Vlachovou i jako komorní hráč mj. ve Vlachově kvartetu. Jako sólista se představil s téměř všemi československými orchestry (FOK, SOČR, Brněnská filharmonie, Janáčkova filharmonie, Slovenská filharmonie, PKO, ČKO aj.), ale také s dalšími orchestry ve Švédsku, Německu, Maďarsku, Polsku a Španělsku.

Jeho repertoár zahrnuje takřka celé violoncellové dílo od Vivaldiho až po Schnittkeho, od skladeb pro sólové violoncello přes sonáty s doprovodem klavíru ke koncertům pro violoncello a další nástroje s orchestrem. Má za sebou dlouhou řadu rozhlasových i CD nahrávek s houslistkou J. Vlachovou (skladby Bohuslava Martinů, Artura Honeggera a Maurice Ravela), ale také sonáty pro violoncello a klavír Sergeje Rachmaninova a Edgarda Griega, sonáty Luigiho Boccheriniho pro violoncello a cemballo a skladby Bohuslava Martinů pro violoncello a klavír. K jeho zatím posledním snímkům patří Koncert pro violoncello a smyčce Alexandra Rudajeva, který mu sám skladatel věnoval.

Věnuje se také vytváření aranžmá pro smyčcové soubory a vytváření sólových kadencí pro violoncellové koncerty. Jako pedagog vedl po několik let kurzy komorní a sólové hry a semináře ve Švédsku.

Similar artists

Mahan Esfahani
Davide Alogna
Saxwork
Jan Rybář
Yo–Yo Ma
Ladislav Horák
Alexander Joel
Robin Guthrie & Harold Budd
Peter Vrábel - © Karel Šuster
Sławomir Zubrzycki
Josephine Knight
Henning Ruhe

© 2022 GoOut, s.r.o., Czechia