Divadelní show The Body Present je o překonávání tělesných limitů

Text: Photo: Michal Ureš

Co to vlastně znamená, být slavnou ikonou? A co taková ikona může dělat, když má strach ze smrti? Odpovědi na tyto otázky budou dnes večer hledat herečky Jindřiška Křivánková a Jana Kozubková během představení The Body Present, které startuje ve 20:00 v pražském NoDu. Křivánková vystudovala pantomimu na HAMU a diváci tedy mohou očekávat důkladnou práci s tělem a mimikou. Jedná se o nabitou show, která v sobě snoubí fyzické (pohybové) divadlo, módní přehlídku a DJ life performance.

Kus je inspirován francouzským filmem Cléo od 5 do 7 z roku 1962, pojednávajícím o pařížské kabaretní hvězdě, která čeká na výsledky onkologického vyšetření a bojí se, že má rakovinu. „Pro mě je to hodně o tom, co to vlastně znamená, „udělat rozhodnutí“. Projít si skrze všechny ty stavy, čím vším člověk prochází v momentě, kdy se bojí něco zjistit,“ prozradila Jindřiška Křivánková v pořadu Události v kultuře České televize. The Body Present se věnuje i tématu strachu ze smrti a zbabělého ukrývání sama sebe za umělou image a ikoničnost.

V této „extrémní show o extrémních stavech“, jak autorky představení samy nazývají, je divák bezprostředně vystaven pohybovým, hudebním a vizuálním vjemům. Pasáže dialogů jsou prokládány živou hudbou s pomocí looperu (přístroje, který váže zvuky do smyček a vrství je na sebe, pozn. aut.) a improvizovaným tancem. Po celou dobu se herečky navíc přímo na jevišti převlékají do celé řady kostýmů. Občas se může zdát, že se některá scéna tak trochu „táhne“. V takových momentech však The Body Present dosahuje svého záměru – divák je konfrontován se svými myšlenkami, předsudky o ženském těle a představami o ikonách jako takových.

The Body Present je silně inspirujícím zážitkem. V průběhu show nastává na jevišti absolutní svoboda lidského projevu. Herečky se snaží překonat limity svého těla, jsou spontánní a expresivní. Pokud se chcete nechat nabít pulzující energií, je The Body Present představení přímo pro Vás. Plné vstupné činí 180 korun, studenti to mají za 120.

© 2017 GoOut