Sakrálne umenie
Sakrálne umenie
Sakrálne umenie
Sakrálne umenie
Sakrálne umenie
Sakrálne umenie
Sakrálne umenie
Stálá

Sakrálne umenie

Pořadatel
Web místa
Kurátor
Dušan Buran, Katarína Kolbiarz Chmelinová

Umenie malo v minulosti rozličné funkcie, podstatne odlišné od tých dnešných. Jednou z najvýznamnejších bola kultová či náboženská funkcia, ktorá vo vývine vizuálnej kultúry prevažovala po celé storočia. Vďaka tejto expozícii objavia návštevníci sakrálne gotické a barokové obrazy a sochy zo zbierky Slovenskej národnej galérie, doplnené o maľby a ikony európskeho umenia 16. – 19. storočia.

Expozíciou prevedie niekoľko tém a aspektov, ktoré sa spájajú s náboženským umením, ako Pašie, Svätá rodina, Ľudová zbožnosť či originál a kópia, a odprezentovaná bude aj skupina najstarších drevených skulptúr na Slovensku. Celú kolekciu uvádzajú dve monumentálne oltárne plátna Antona Schmidta z Kremnice. Sú príkladom toho, v akom kontexte sa najčastejšie využíval obraz v kresťanskej liturgii – ako súčasť oltárnych celkov. Záver expozície patrí súsošiu súčasného sochára Jána Zelinku, ktoré približuje ďalšie dve významné témy kresťanského umenia – Piety a Obrazoborectvo.

SNG plánuje expozíciu pravidelne oživovať aj dielami z oblasti islamského náboženstva či judaík, alebo artefaktov spojených s hinduizmom a budhizmom. Takisto tu bude možné na kratšie časové rozpätie vidieť aj kresby, grafiky a fotografie, ktoré sú na dlhodobé vystavovanie citlivejšie.

© 2024 GoOut, s.r.o., Česko