Stálá

Miloš Kopták: Jestlipak tahle věc má své určení?!

Online akce

Výstava „Jestlipak tahle věc má své určení?!" predstavuje objekty, plastiky a asambláže slovenského výtvarníka a ilustrátora Miloša Koptáka, ktoré vytvára priebežne od 90. rokov 20. storočia. Pre svoju prvú samostatnú výstavu v Nitrianskej galérii sa rozhodol túto časť svojej tvorby prezentovať ucelene a v rozsahu ako ešte nikdy doposiaľ.

Názov Jestlipak tahle věc má své určení?! vychádza z kresby Koptákovho spolužiaka z VŠVU Dalibora Polívku, ktorá je tiež súčasťou výstavy. Táto otázka stála na počiatku uvažovania o zmysle vystavených diel a spôsobe ich prezentácie. Má dnešné umenie ešte potenciál vytvoriť niečo nové alebo len donekonečna recykluje formy, obsahy, myšlienky, materiály a estetiku umeleckých diel z minulosti a všedných predmetov súčasnosti?

Miloš Kopták tvorí v ucelených, nie však uzatvorených cykloch. Vracia sa k nim. Niekedy po dňoch, inokedy po rokoch. Venuje sa rozličným témam, no ich spoločnými znakmi sú práca s nájdeným objektom (náradie, bábiky, fotografie a obrázky z časopisov, glóbusy) alebo s netradičnými materiálmi (žuvačky, šupky z citrusov, mušle, mydlo), čierny a absurdný humor, (seba)irónia, dekonštrukcia pôvodných významov, funkcií vecí a spoločenských javov a ich hravá rekonštrukcia cez svojskú optiku a estetiku.

Výstavné priestory Reprezentačných sál Nitrianskej galérie sa pri tejto výstave premenili na starý tajomný byt, do ktorého roky nikto nevkročil. Každá z jeho izieb má svojskú atmosféru, v každej sa nachádza iný cyklus diel. Vystavované predmety dopĺňajú „denníky s autorovými úvahami a textami, vďaka ktorým budú môcť návštevníci výstavy preniknúť hlbšie do sveta, ktorý sa zmestí do fľaše od zaváranín".

© 2023 GoOut, s.r.o., Česko