Cyklus přednášek z dějin umění od pravěku do 19. století

Zrušeno
Adresa Na Cihlářce 10, Praha 5
Štítky Diskuse, Přednáška
Vstupné 4350 Kč
Web místa www.loosovavila.cz

Zajímavá příležitost pro návštěvníky si rozšířit znalosti v dějinách umění od pravěku až po 19. století. Cyklus 21 přednášek v průběhu celého školního roku.

Každé druhé pondělí od 3. 9. 2018, začátek v 19 hodin, délka lekce 1,5 hod.
Přednášející: Maria Černá Pivovarová, Eliška Zlatohlávková a Kristýna Jirátová
Rezervace: loosovavila@gmail.com

Program:

1. (3. 9. 2018) Co je to umění aneb jak to všechno začalo – co je to umělecké dílo a je krása jeho hlavní kvalitou? Jak byla vnímána výtvarná díla v různých časových epochách a jaké požadavky byly kladeny na umělce (Eliška Zlatohlávková)

2. (17. 9.) Umění jako oslava panovníka (umění Egypta, Mezopotámie a jeho vliv na umění totalitních režimů) (Kristýna Jirátová)

3. (1. 10.) Ideál krásy a harmonie (krétské a mykénské umění, starověké Řecko) (Máša Černá Pivovarová)

4. (15. 10.) Síla, která si podmanila svět (umění starověkého Říma) (Eliška Zlatohlávková)

5. (29. 10.) Já jsem cesta, pravda a život (raně křesťanské umění, předrománské a románské umění v Evropě a v Čechách) (Eliška Zlatohlávková)

6. (12. 11.) Vzhůru do oblak (gotická architektura, malířství a sochařství ve Francii, Německu, Itálii a Anglii) (Kristýna Jirátová)

7. (26. 11.) Poklady v srdci Evropy (česká gotická architektura, malířství a sochařství) (Máša Černá Pivovarová)

8. (10. 12.) Člověk jako měřítko všeho (raná renesance – Filippo Bruneleschi, Leon Battista Alberti, Donatello, Masaccio, Fra Angelico, Paolo Ucello, Piero della Francesca, Andrea Mantegna, Sandro Boticelli) (Máša Černá Pivovarová)

9. (7. 1.) Ať žije barva! (benátská renesance – Giovanni Bellini, Giorgione, Tiziano Vecellio, Tintoretto, Andrea Palladio, Veronese) (Eliška Zlatohlávková)

10. (21. 1.) Síla a něha (Michelangelo Buonarroti a Raffael Santi) (Kristýna Jirátová)

11. (4. 2.) Vše, čeho se dotknul, se proměnilo ve věčnou krásu – Leonardo da Vinci (Máša Černá Pivovarová)

12. (18. 2.) Drsný sever (německá renesance – Matthias Grünewald, Albrecht Dürer, Lucas Cranach starší, Hans Holbein mladší) (Eliška Zlatohlávková)

13. (4. 3.) Magie detailu (malířství severní a střední Evropy 15. a 16. století – Jan van Eyck, Rogier van der Weyden, Hans Memling, Hieronymus Bosch, Pieter Brueghel starší) (Máša Černá Pivovarová)

14. (18. 3.) Umění jako kuriozita (manýrismus – Correggio, Parmigianino, El Greco, Jacopo Tintoretto, Agnolo Bronzino, umění na dvoře Rudolfa II. – Giusepe Arcimboldo, Bartolomeus Spranger, Hans von Aachen, Adrian de Vries) (Eliška Zlatohlávková)

15. (1. 4.) Velkolepé divadlo i klasická střídmost (barokní umění v Itálii – Gian Lorenzo Bernini, Francesco Borromini, Guarino Guarini, Caravaggio, Annibale Caracci a ve Francii – Jules Hardouin-Mansart, Nicolas Poussin, Georges de la Tour) (Máša Černá Pivovarová)

16. (15.4.) Tak trochu jiné baroko (barokní malířství ve Španělsku – Diego Velázquez, Francisco Zurbarán, Vlámsku – Petrus Paulus Rubens, Antoon van Dyck a Holandsku – Rembrandt van Rijn, Frans Hals, Jan Vermeer van Delft) (Máša Černá Pivovarová)

17. (29. 4.) Dynamika i realismus (barokní architektura, malířství a sochařství v Čechách – Carlo Lurago, Francesco Caratti, Jean Baptiste Mathey, Kryštof Dientzenhofer, Kilián Ignác Dientzenhofer, Jan Blažej Santini-Aichel, Ferdinand Maxmilián Brokof, Matyáš Bernard Braun, Karel Škréta, Michal Leopold Willman, Jan Kryštof Liška, Jan Kupecký, Petr Brandl,Václav Vavřinec Reiner) (Eliška Zlatohlávková)

18. (13. 5.) Rozum a cit (klasicismus – Jacques Louis David, Jean Auguste Dominique Ingres, Francisco Goya y Lucientes a romantismus – William Blake, William Turner, John Constable, Caspar David Friedrich, Theodore Géricault, Eugene Delacroix, Camille Corot) (Kristýna Jirátová)

19. (27. 5.) Maluji jen to, co můžu vidět. Nikdy jsem neviděl anděla, proto ho nemůžu ani namalovat (realismus – Jean Francois Millet a Barbizonská škola, Gustav Courbet a impresionismus – Éduard Manet, Camille Pissaro, Claude Monet, Auguste Renoir, Alfred Sisley, Edgard Degas, James McNeill Whistler, Gustav Caillebotte) (Máša Černá Pivovarová)

20. (10. 6.) Femme fatale v říši snů (symbolismus – Preraffaelisté, Gustav Moreau, Puvis de Chavannes, Odilon Redon, Arnold Böcklin) (Máša Černá Pivovarová)

21. (24. 6.) Na prahu moderního umění (Paul Cézanne, Paul Gaugin, Vincent van Gogh, George Seurat, Henri de Toulouse-Lautrec, Nabisté) (Kristýna Jirátová)

Mapa

Doprava

Zadej název zastávky nebo ulice, odkud chceš vyrazit a najdi si nejlepší dopravní spojení.

Další akce v tomto místě

Komentované prohlídky Winternitzovy vily Praha 5, Winternitzova vila dnes Komentované prohlídky Winternitzovy vily
Prague Philharmonia Wind Quintet & Jan Čenský Praha 5, Winternitzova vila út 3. 9.  19:00 Prague Philharmonia Wind Quintet & Jan Čenský
Soňa Červená & Karel Košárek Praha 5, Winternitzova vila st 11. 9.  19:00 Soňa Červená & Karel Košárek
Marek Novotný & Epoque Quartet Praha 5, Winternitzova vila st 16. 10.  19:00 Marek Novotný & Epoque Quartet

© 2019 GoOut