Dukla, údolie smrti
Dukla, údolie smrti
Dukla, údolie smrti
Dukla, údolie smrti
Dukla, údolie smrti
Dukla, údolie smrti
Dukla, údolie smrti

Dukla, údolie smrti

Adresa
Karpatská 2, Bratislava
Štítky
Loutkové, Drama, Premiéra
Vstupné
4–9 €
Web místa
Režie
Gejza Dezorz
Autor
Gejza Dezorz, Agda Bavi Pain
Hrají

Kamil Kollárik, Alexander Maďar, Marián Mitaš a Hera Turban, Mariana Bódyová, Peter Kadlečík

Veľkovýpravná bábková dráma z obdobia druhej svetovej vojny pod vedením Dezorzovho lútkového divadla.

Inscenácia Dezorzovho lútkového divadla Dukla, údolie smrti prenáša diváka do čias konca druhej svetovej vojny a rozdelenej spoločnosti vďaka sugestívnej filmovej optike a videoprojekciám v štýle tzv. „puppet live cinema“ (bábkové kino naživo), pričom znamená unikum aj v kontexte doterajšej tvorby tohto divadla a celej jeho histórie.

Príbeh rómskeho mladíka a nemeckého vojaka, ktorý sa odohráva na pozadí historických udalostí v horthyovských Košiciach a počas krvavých bojov o Dukliansky priesmyk, predstavuje nerovný milenecký vzťah mužov stojacich nielen na dvoch opačných barikádach, ale aj koncoch spoločenského rebríčka. Ich postupné zblíženie a vnútorný prerod ústia nezvratne do tragického finále spolu s celou vojnovou mašinériou aj zvrátenou morálkou sociálnych bublín, ktoré môžu byť prudko výbušné najmä v časoch krízy či prírodnej kataklizmy.

Napokon, sami dnes môžeme sledovať nielen v online prostredí doslova masakre, ktoré sa neštítia glorifikovať zločinecké režimy a podnecovať k násiliu v mene pokrivených predstáv o slobode či spravodlivosti. A tak sa krutá vojnová skúsenosť spred takmer 80 rokov v súčasnosti opäť vynára na povrch v celej svojej naliehavosti, aby nám pripomenula, kde sú hranice lásky a nenávisti, no najmä ľudskej existencie a morálky.

Vystupující umělci

Dezorzovo lútkové divadlo
© 2023 GoOut, s.r.o., Česko